Stratégia štyroch diamantov.
Vyšší výnos investície a zároveň nižšia miera rizika oproti trhu
01.
Štyri princípy pri výbere firiem
↓
02.
Štyri pravidlá investičného procesu
↓
03.
Štyri základné piliere investičnej stratégie
↓
Stratégia už viac ako štyri roky úspešne funguje na investičnom účte a dosahuje lepšie výsledky ako benchmark, napriek tomu, že nemôže byť využitá naplno.
01.
Štyri princípy pri výbere firiem
Existujú desiatky, možno stovky kritérií posudzovania spoločností. Zďaleka neplatí, že čím viac kritérií, tým lepšie. Investor si musí vybrať, čo sú jeho priority. Našimi sú výkon, odolnosť, rozvážnosť a cena.
011.
Silná bilancia, dlhá história firmy, výkonnosť
Spoločnosť zaradená do portfólia už musí mať niečo za sebou a musí mať dostatok vlastných zdrojov financovania. Preukázala dostatočne dlhú a neprerušenú sériu ziskovosti a vyplácania dividend. Rast úrokov alebo pokles ekonomiky ju nemôže zaskočiť. Zároveň požadujeme určité tempo rastu ziskov aj cash flow.
012.
Rozvážnosť manažmentu
Nie je dôležité len to, koľko firma zarába, ale aj to, ako zarobené peniaze investuje. Ako akcionára ma zaujíma, či spoločnosť investuje tak, aby v dlhodobom horizonte prinášala ďalšiu hodnotu. Ak firma plytvá zdrojmi v mene dosiahnutia krátkodobých cieľov, investujeme inde.
013.
Tí, čo vedia viac, firme veria
Analyzujeme obchody manažmentu a vedenia. Ak sa insideri zbavujú akcií, investujeme inde.
014.
Výhodná cena
Zaplatíme len pevne stanovenú maximálnu cenu za akciu (na základe vypočítanej vnútornej hodnoty). Využívam princíp Margin of Safety, ktorý pozná každý rozumný investor. Pri analýze som sa mohol pomýliť, a preto radšej zaplatím menej, ako je mnou vypočítaná hodnota spoločnosti. Ak je akcia drahšia, zadáme limitnú objednávku alebo vypíšeme na danú akciu opciu. Kto si počká, ten sa dočká. A zarobí v konečnom dôsledku viac.
02.
Štyri pravidlá investičného procesu
Analyzovanie finančného zdravia spoločnosti môže byť pre niekoho nudná a časovo náročná tortúra, ktorej je lepšie sa vyhnúť. Mnohí analytici si prácu uľahčujú a obmedzia sa na prepočty základných ukazovateľov, prípadne preberajú názory iných. Ja od seba vyžadujem viac, ale mám výhodu. Baví ma to.
021.
Prácu strojom, myslenie ľuďom
Analýza ma baví, ale to neznamená, že budem ručne lúskať základné veci, ktoré vie prepočítať aj softvér. Mám k dispozícii databázu finančných údajov viac ako 6 500 spoločností, ktoré preverujem každý mesiac. To, samozrejme, nie je v ľudských silách preskúmať, ale nie je to ani potrebné. Do bližšieho skúmania sa dostanú len kandidáti, ktorí splnia predbežné kritériá, ktorých je 10. Existuje 140 spoločností, ktoré týmto sitom prešli. Softvér to prepočíta za sekundy.
Semifinalistom venujem niekoľko minút, aby som zistil, či sa oplatí zaoberať nimi do hĺbky. Musia splniť ďalších 15 kritérií, žiadne výnimky. Pokiaľ prejdú aj týmto sitom, začína sa skutočná práca a hĺbkové skúmanie spoločnosti, ktoré nijaký softvér nedokáže urobiť a ktoré trvá aj niekoľko hodín. Nejde totiž len o čísla, čítam výročné správy a ďalšie dokumenty. Firma ma musí presvedčiť.
Pravidelne sa venujem približne 20-im spoločnostiam, pričom každý mesiac testujem celé univerzum, či nepribudne ďalšia. Zároveň mám zásobu spoločností, ktoré v princípe vyzerajú dobre a zdravo, ale k úplnému splneniu podmienok im niečo chýba. K tým sa pravidelne vraciam a zisťujem, či sa „nepolepšili“. Každý rok pribudne nejaká nová spoločnosť, ktorú rád hlbšie preskúmam. Nie všetky firmy však nakúpim, niektoré sú pridrahé a tak len zadávam limitnú objednávku. Draho kúpená kvalitná spoločnosť je zlou investíciou. Na konci celého procesu sa z veľkej kopy zeme na dne sita ocitne niekoľko blyštiacich sa diamantov.
022.
Vlastné prepočty
Výpočty si robíme sami na základe zdrojových dát priamo od spoločnosti. Nepreberáme nijaké dopredu vypočítané ukazovatele od tretích strán. Ak nás niečo zaujíma, tak si to zistíme a vypočítame sami. Vieme presne, čo stojí za číslami, ktoré používame.
023.
Investujeme len do biznisu, ktorému rozumieme
Vždy musíme rozumieť, ako spoločnosť zarába peniaze. Ak je to hmlisté a komplikované, investujeme radšej inde. Zároveň chceme držať len limitovaný počet spoločností, ktoré poznáme a dokážeme ich do hĺbky sledovať.
024.
Dôveruj, ale preveruj
Preverujeme, či sú výsledky spoločnosti hodnoverné. Sledujeme kvalitu účtovníctva a zisťujeme, či sa výkon spoločnosti nevylepšuje kreatívnym účtovníctvom.
03.
Štyri základné piliere investičnej stratégie
Cieľom investičnej stratégie, ktorú tu prezentujem, je dosahovať adekvátny výnos bez podstupovania nadmerného rizika. Stojí na pleciach obrov, skúsených investorov s dekádami skúseností. Výberom správnych firiem sa to však nekončí, ale iba začína. Vylepšenia, ktoré som za posledné roky nadizajnoval a otestoval, posúvajú výsledok ešte ďalej.
Výber kvalitných spoločností za dobrú cenu
Do portfólia sa dostávajú len preverené spoločnosti za výhodnú cenu. Z tisícov spoločností splnia kritériá desiatky a len niektoré skutočne nakúpime.
031.
Hedžing ako dáždnik počas zlých časov
V čase poklesu výkonu hospodárstva čelia firmy zhoršeným vyhliadkam a slabšej ziskovosti. Je takmer isté, že cena ich akcií minimálne dočasne poklesne. Prečo sa nechrániť, ak existujú indície, že na horizonte sa zbiehajú mraky? Na základe historických dát je možné zistiť, čo predchádzalo spusteniu ekonomickej recesie, ktorá vždy vedie k výpredaju na trhu. Máme tri hlavné indikátory, ktoré slúžia ako varovný signál, že sa blíži problém. Cieľom je znížiť straty v zlých časoch.
032.
Dynamická páka ako turbo v dobrých časoch
Na finančnom trhu sa striedajú lepšie a horšie obdobia. Po búrke vždy vyjde slnko a po výpredaji na trhu nastávajú situácie, kedy sú akcie spoločnosti lacné vzhľadom na zisky, ktoré prinášajú. Vtedy sa oplatí do nich smelo investovať dodatočné prostriedky a využiť príležitosť, ktorá sa ponúka. Porovnávame ohodnotenie akcií vzhľadom na ich alternatívu – dlhopisy.
033.
Diverzifikácia, ktorá ďalej zlepšuje výsledok
Najväčšou výhodou investičnej stratégie je, že dokáže vyselektovať niekoľko skutočne kvalitných spoločností. Čo však v prípade, že ich je tak málo, že ich možno spočítať na prstoch jednej ruky? Investovať veľkú časť kapitálu do jednej spoločnosti, akokoľvek kvalitnej, je predsa len viac rizikové.
A tak som hľadal spôsob, ako peniaze vhodne umiestniť tak, aby prinášali nadpriemerný výsledok a zároveň znižovali riziko privysokej alokácie do jedinej spoločnosti. Výsledkom je, že väčšina kapitálu je umiestnená v niekoľkých kvalitných spoločnostiach, ale ani v jednej nie je viac ako 10 percent portfólia. Zvyšný kapitál je v menšom podiele investovaný do troch najlepších sektorov na trhu, pričom aj táto doplnková stratégia prináša lepší výsledok, ako je priemer na trhu.
Budovanie a testovanie stratégie
Všetky poriadne domy majú rovnaké základy. Až pri nadzemnej časti je možné byť kreatívny. Princíp však zostáva, všetko musí byť funkčné, bezpečné a trvácne.
Prečítal som množstvo zdrojov, papierových aj elektronických. Množstvo myšlienok, prístupov, názorov. Niektoré pomerne jednoznačné, iné len naznačené v princípe. Často som z vlastnej iniciatívy pátral po doplňujúcich informáciách, skúšal si niektoré princípy aplikovať do praxe, kalibroval som parametre. Hlavu plnú myšlienok som vetral na bicykli alebo na prechádzkach, čo sa často ukázal ako dobrý krok.
Ak chcete niečo vymyslieť, potrebuje to aj čas, nedá sa to uponáhľať. Bezduchým kopírovaním síce môžete výsledok dosiahnuť rýchlo, ale rastie riziko, že ste niečo nepochopili, a to vás neskôr dobehne. Okrem toho, kopírovaním sa nedá odlíšiť a posunúť.
Keď bolo všetko premyslené a nakonfigurované, nastal čas praktickej skúšky. Zdrojová databáza účtovných záznamov mi umožnila si načítať údaje ku konkrétnemu dátumu a tak som mohol na začiatku nastaviť január 2003 a pekne mesiac po mesiaci posúvať sa do prítomnosti, čítať historické výročné správy a všetko robiť tak, ako by som reálne robil v danom čase.
Na základe poctivého realistického testovania sa postupne začnú objavovať drobnosti, ktoré je potrebné vyhodnotiť a zapracovať a na ktoré by som neprišiel, keby som to zbehol narýchlo a automaticky. Tento postup mi dával väčší zmysel, pretože v podstate reálnou implementáciou stratégie som ju mohol lepšie vyladiť a po prechode do skutočného investovania som mal už ľahšiu prácu a zároveň prax.
Od teórie k praxi
Investičnú stratégiu som nerobil len pre intelektuálne potešenie. Cieľom je získať adekvátny výnos, zbieranie ďalších skúseností a rozbehnúť to vo väčšom meradle.
Prechod do praxe prebehol skromne. Začal som sa starať o prvé reálne peniaze, ktorých objem sa síce nedal porovnávať s tým, čo obhospodarujú profesionálne fondy, ale pre mňa to bola veľká suma a veľký záväzok. Prostriedky boli uložené na investičnom účte a investorom, čo boli vlastne rodina a priatelia, som pravidelne skladal účty. Zisky neboli také silné, ako mala stratégia priniesť, pretože som ju na relatívne malom účte nemohol uplatňovať naplno.
Páku a hedžing som využívať nemohol a ako ochranu portfólia som využíval vankúš hotovosti určený na nákupy pri poklesoch trhu. Na druhej strane boli tieto výsledky stabilnejšie a stále lepšie ako priemerný výnos trhu. Svoje peniaze som spravoval rovnako ako peniaze rodiny a priateľov. Vzniklo investičné partnerstvo, tak nejako začínal aj Warren Buffett v 50. rokoch.
Ambíciou je, aby z tohto malého investičného partnerstva vznikol fond, ktorý umožní uplatnenie investičnej stratégie v plnom rozmere a benefitmi, ktoré sú cieľom tohto dlhodobého úsilia.